Tenhle blog už je nějakej pátek neaktivní. Ale mám novej. Jestli se vám teda líbí, jak psalo moje mladší já, neváhejte pokračovat sem.

Welcome sweetie~

Nudíte se hodně?

Rin + len dance by chuuCamiiPojďte mě zaspamovat! :3Rin + len dance by chuuCamii

Proč miluju Harryho Pottera

18. října 2015 v 12:20 | Renyu |  Knihy~
Když mi bylo devět potkala jsem svou úžasnou kamarádku (která se čistou náhodou narodila ve stejný den jako Sirius Black, jak jsme před pár dny zjistily). Tehdy jsem ale byla malé, hloupé a velice zvláštní malé dítě, co moc kamarádů nemělo a naprosto milovalo knihy, nad kterými jsem trávila téměř veškerý svůj volný čas.
Kamarádka byla také takový ten dětský outsider, navíc byla tehdy ve třídě nová, což znamenalo že si ještě nové kamarády ve třídě moc najít nestihla. Už ani nevím jak, každopádně vím, že jsme tehdy šli na nějakou výstavu králíků, holubů a podobných zvířat (výstava zvířat...jestli to zní hodně divně tak se omlouvám, nějak nejsem asi schopná myslet) a protože já neměla kamarády, šla jsem se bavit s tou novou holčičkou (nebo jsme na sebe prostě vyzbyly, to je nějak jedno). A tehdy přišlo zjištění, konečně dítě co mi rozumí, dítě které také rádo čte. Byla to velmi zajímavá debata, zajisté. (aneb o čem si povídají devítileté holky)
"Harry Potter to je moc hezká knížka, tu si určitě přečti."
Já shodou okolností měla Harryho doma, dostala jsem celou sérii knih tuším k osmým narozeninám od táty, do té doby jsem na ni ani nešáhla, vlastně nevím proč.
V tu chvíli mi ale už byla doporučena, a to člověk musí něco dělat.
Jednou večer jsem si teda sedla na postel a otevřela první knihu. A nechala se pohltit.

S kamarádkou jsme vedly tolik úžasných řečí právě o Harrym Potterovi.
V noci se mi zdály sny o tom, jak bojuji proti Voldemortovi a lítám padesát metrů nad zemí. Nebo o tom, jak mě Sirius Black zavádí do jeskyně. Jak procházím Bradavicemi.
Vymýšlely jsme písničky o tom, co by mohlo být po konci sedmého dílu (občas mi ta písnička začne hrát v hlavě, to nechcete prostě :DD).
Smrt Siriuse jsem obrečela. Nesnášela jsem Belatrix.
Pak jsem si ji oblíbila natolik, že jsem obrečela i její smrt #Renyulogic
Tátou jsem byla několikrát pokárána, že se vztekám stejně jako Harry.
Zkrátka mě to hrozně moc nadchlo, pohltilo, milovala jsem ten svět kouzel, tu knihu, všechno.

Podruhé jsem ji otevřela v třídě šesté. Opět jsem se nechala pohltit. Tentokrát jsem si také všimla, jak moc je kniha promyšlená. Nikdo se nejmenuje jen tak. Slyšeli jste pověst o vzniku Říma? Že by Remus Lupin (a přezdíval si Romulus)? Severus, že znamená "přísný"? Sirius je pro změnu "světlo"? Dolores je "bolest"? Jak blízko, ale zase ne tak moc blízko si jsou hvězdy "Belatrix" a "Sirius"? Xenofilius, to snad není třeba překládat :)
To mě tak strašně nadchlo! A pak ještě to, jak jsou ty postavy promyšlené, jak má každá svůj charakter a jak jich je tolik. Že je všechny dokáže autorka rozdělit, rozlišit a udržet. Mě to prostě tak fascinovalo! Taky jsem se tehdy snažila napsat něco co bude podobně promyšlené, bohužel to dost spadlo k "opisování autora" a skoro jsem ráda, že už ten pokus nikde zaznamenaný nemám. Nedávno jsem ale našla rodokmen hlavní rodiny, ze svého příběhu. Musí se nechat, že snaha byla :D (bylo mi jedenáct, plz)

Potřetí jsem knihu otevřela nedávno, na konci prázdnin. Dokopaly mě k tomu filmy, které byly pouštěny v televizi a já dostala obrovskou chuť na to, přečíst si Harryho potřetí.
Je to neskutečně zvláštní a zajímavé, číst něco po pár letech znova a znova, pokaždé k tomu máte o maličko jiný přístup.
Zase jsem viděla jiné věci, a stejně si myslím, že jsem ani zdaleka, ani z velkého daleka neodhalila všechna zákoutí této knihy.
Poprvé jsem při čtení přemýšlela nad tím, jestli kniha není, jak mnozí tvrdí, přece jen trochu přeceňována. Jak je možné, že se líbí tolika lidem na světě, že má tak velký fandom, že byla dokonce jedinou knihou co se v Anglii kradla? Co je na ní tak speciálního?
Ano, je přece skvěle napsaná, ale to hodně knih.
Ano, má napínavý příběh, ale to hodně knih.
Ano, má super námět jako takový..ale proč je až TAK oblíbená?
Možná proto, že je tam kombinace všeho, co by měla mít dobrá kniha?
Vážně, tentokrát jsem se i zkusila najít něco, co se mi na knize nelíbí, a to prostě nešlo :D
U každé jiné knihy, ať se mi líbila sebevíc bych asi mohla najít něco, nějakou prkotinu co by se dala vytknout, ale u Harryho...to prostě nejde něco najít.
Je to fantasy kniha oblíbená i u lidí, co fantasy nemají rádi. To už samo o sobě něco naznačuje.
Snad jediné, co mě malinko zarazilo bylo to, že mozkomorové se objevují jen o kousek po tom, co se o nich zmíní, Smrtijedi se objevují o kousek po tom co se o nich zmíní, a takhle to platí u spousty věcí v knize, buď se objeví poté co se o nich zmíní, nebo naznačí jejich existenci, nebo se objeví a pak je třeba vysvětlit, co to je. Což je samozřejmě logické, protože je Harry předtím neznal, ale když se to stane poněkolikáté, maličko to člověka zarazí, že to působí trošku nereálně, jak je možné že se o tom předtím nikdo nezmínil, ale to je něco co mohl být spíš záměr a minimálně je kritizovat tohle větší prkotina než kritizovat obal knihy.
Navíc je to taková srdcovka že i kdybych fakt našla něco pořádného co zkritizovat (což je nemožné), tak to nějak budu muset přehlédnout.
A proč tu knihu tedy tak miluju a měl by si ji každý přečíst?

1. Postavy
Prostě genialita a promyšlenost postav, kdybych měla vypsat všechny postavy co mám ráda, všechny co mě zaujaly, tak se tu asi upíšu (není to nijak řazeno)- Sirius Black (už od devíti, prostě, toho nelze nemít rád, divoký rebel s úžasným srdcem a elegantní nedbalostí), Fred a George (ty prostě taky nelze nějak nesnášet, protože sranda musí být), Belatrix (je to vážně skvěle napsaná postava, moje nejoblíbenější záporačka vůbec), Lenka Láskorádová (absolutně top ženská postava z HP pro mě, je úžasně...osobitá), Neville (na začátku chudáček a zlatíčko, na konci někdo s obrovskými skilly, každopádně vždycky měl odvážné srdce), Brumbál (ten nám ukázal, že i génius může mluvit o tom, jak objevil místnost s nočníky), Tonksová, Lupin, Protiva (občas říkal fakt super věci), Nevillova babička (ta byla drsná :'D), Draco (on byl vždycky někde v koutku duše hodný), Pošuk...a další a další, mohla bych fakt vypsat ještě toli dalších jmen, ale napíšu tu poslední a to Severus Snape (toho jsem nikdy neměla ráda, vlastně se na seznam mých nejoblíbenějších postav dostal až tentokrát a to díky tomu že dokázal, že láska je silnější než nenávist). Tenhle seznam nebyl ten těch "top" postav ale těch co mám prostě ráda, ten s těma totálně top by pro mě bylo nemožné sepsat, vím ale o několika co by tam byly 100%

2. Prostě vzpomínky
Tenhle bod platí spíš pro mě než pro každého, protože ne každý to četl třikrát, že ano, a ne každý to prožívá tolik, ale mě se k té knize objeví vážně strašně moc vzpomínek (a něco málo jsem už vypsala)

3. Fantasy
Máte rádi fantasy? Je to boží kniha. Posune vás do úplně jiné dimenze a když pak budete koukat na televizi a uvidíte ve zprávách NKÚ, zamumláte si pro sebe "Co dělají NKÚ v mudlovských zprávách?" a pak vám dojde, že se na vás vaši rodiče divně koukají xD

4. Nofantasy
Nemáte rádi fantasy? Pak máte určitě rádi školní tématiku. Tadá!

5. Děj
Toho je kniha plná, absolutně plná, plnější být nemůže.

6. Za dějem, aneb hlavní myšlenky
Ony jsou ty myšlenky Harryho Pottera vlastně strašně jednoduché. "Láska je největší kouzlo!" "Nezáleží z jaké jsi rodiny, můžeš být stejně dobrý člověk jako kdokoli jiný." "Kamarádi jsou obrovský poklad." a tak dále a tak dále.
Jenže jsou hrozně hezky podané. Dokáže je z toho nějak podvědomě pochopit i malé dítě, co knihu v ruce drží na doporučení kamarádky. A nepřestane je bavit pochytávat ani dospělé.

7. Ta kniha se vyvíjí
Strašně moc. Čím je starší Harry, tím dospělejší řeší problémy, tím zamyšleníhodnější myšlenky v knize jsou, tím je všechno záhadnější. A to je úžasné, že kniha roste s postavami v ní.

8. Promyšlenost
To už jsem tu nakousla. Všechna ta jména, kouzla, rodiny, chodby v Bradavicích....prostě všechno, vážně, není tam nic co by zůstalo nedomyšleno <3

A poslední bod...pohltí vás to. Minimálně mě, ale chci znít že netlachám jen o sobě :D Ne, vážně, tohle nedokázala žádná jiná kniha. Vždyť už v devíti mi táta říkal že se vztekám jako Harry, když jsem to četla. Vždycky když čtu HP tak chytám nálady různých postav. Furt o tom mluvím, nemyslím na mocjiného a zkrátka, je to se mnou asi k nevydržení :D
(jestli jste mě chtěli z tohoto důvodu někdy praštit pánvičkou tak se vám omlouvám)

A co vy? Máte HP rádi? Uctíváte ho jako já? Do jaké koleje byste chtěli patřit? Shipujete Drarry? Nebo jste knihu nikdy nečetli (koukejte to v tom případě napravit xD)? Nebo patříte mezi těch pár hejtrů? Nebo mezi ty které to neoslovilo a zůstali normálními mudly?
Těším se na vaše názory~
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 WILD Jane WILD Jane | Web | 18. října 2015 v 14:39 | Reagovat

Souhlasím s tvým názorem na Téma týdne :) já jsem knížky o Harrym nikdy nečetla, ale viděla jsem skoro všechny díly... nejvíc se mi líbijou dva první díly :)

2 Michelle Michelle | Web | 18. října 2015 v 19:57 | Reagovat

Harry Potter patří k mým srdcovkám z dětství.. pořád tajně doufám, že natočí další díly alias pokračování s Harryho synem :D Kdo ví.. :D :)

3 Renyu Renyu | E-mail | Web | 19. října 2015 v 17:21 | Reagovat

[1]: Knížky jsou lepší než film :)

[2]: Ano, ano! <3

4 Penny Mizuki Allonsy Penny Mizuki Allonsy | Web | 19. října 2015 v 20:02 | Reagovat

Ach ano, Harry Potter je proste moji soucasti :D Vazne si nedovedu predstavit detstvi bez neho :D
Pry by se mel natocit film Fantasticka zvirata, tak jsem hodne zvedava :3
Ale co se mi nelibi je to, ze Harry skoncil s Ginny xD Davam prednost Harrymu s Hermionou nebo Lunou :D

5 Bookeaterka Bookeaterka | Web | 26. října 2015 v 18:32 | Reagovat

Právě čtu celou sérii podruhé a už jsem u sedmičky. Musím říct, že se můj pohled dost změnil, Harry Potter je má srdcovka už od dětství, nesčetněkrát jsem viděla filmy, jednu dobu jsem četla i psala fanfiction, vystřídala jsem tolik oblíbených postav(resp. můj seznam spíše narůstal) a teď podruhé je to tak nostalgické a smutné. Už od třetího dílu fňukám nad Siriem! :D
A asi se liším od většiny, nijak netoužím po pokračování, mě by spíše zajímalo, co bylo před Harrym, jaké to bylo v Bradavicích, když tam studovali Pobertové, jak se James zamiloval do Lily, Lupinovo dětství s takovým "postižením", Siriovy problémy s rodinou...
Mimochodem když už jsem byla u toho Lupina, lupus je latinsky vlk. :D Ale když si to vezmeš, tak to zas tak promyšlené není, spíše nedomyšlené. Je to jeho příjmení, které má logicky od narození, ale vlkodlakem se stal až v dětství, tak proč jeho jméno i přijímení naráží na jeho vlčí polovičku? :D

6 Draco Malfoy <333 Draco Malfoy <333 | E-mail | 4. ledna 2018 v 15:58 | Reagovat

Pane bože já tak miluju Draca a Bellatrix x333333 taky by jsem se ráda stala smrtijedkou <3333

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama