Tenhle blog už je nějakej pátek neaktivní. Ale mám novej. Jestli se vám teda líbí, jak psalo moje mladší já, neváhejte pokračovat sem.

Welcome sweetie~

Nudíte se hodně?

Rin + len dance by chuuCamiiPojďte mě zaspamovat! :3Rin + len dance by chuuCamii

Čtení jen pro maturitu?

8. října 2015 v 18:52 | Renyu |  Názory etc
Víte, co se může stát nejhoršího, když už máte jednou dobrého učitele nebo učitelku?
Někteří z nás, (že ano Brite) co jsme si prošli větší škálou učitelů to víme velmi dobře a ono to dojde naprosto každému, kdo byl někdy školou povinný (což asi vy všichni) a potkal lepšího nebo naopak horšího kantora, někoho kdo se mu zamlouval více, či méně.
Odpověď je jasná - odejít. Z jakéhokoliv důvodu, na tom nesejde.
Nemoc, rodina, nespokojenost s vedením školy, osobní důvody, osobní důvody, nebo třeba osobní důvody.
Ať je to cokoliv, odejde a vy jste přišli o dobrého učitele.
Teď se jen modlit, že jeho nástupce nebude taková katastrofa, jaká by být mohla.
Jestli je nástupce katastrofa, to jsem se už naučila neposoudit po první hodině, ta řekne málo. Měsíc je však dostatečná doba.
A ano, právě uběhlo něco málo přes měsíc, co naše třída trpí, trpí na hodinách češtiny.
Aby bylo jasno, naše češtinářka byla skvělá. Byla popravdě lehce výstřední, to ano, ale hodiny s ní byly zábavné, originální, jedinečné. Vždy ji doprovázela až přehnaně optimistická nálada a zářivý úsměv. Na každém se snažila najít co nejvíc dobrého, každému se snažila pomoci s jeho problémy.
Víme, že neodešla trvale. Nebo v to spíše doufáme. Původně měla být už zpátky. Slibovalo se nám to, že bude pryč jen měsíc. Potom to byla polovina října. Potom to měl být listopad. Teď už jde o pozdní listopad, a my se začínáme v duchu obávat, že to nebude ani ten.
Nejen proto, že byla úžasná, ale také proto, že to co jsme dostali na náhradu možná předčí i úplně nejhorší co jsem doteď potkala. (ano, už to tu bylo jednou popisováno)
Jak jsem napsala, snažím se nesoudit po první hodině. Což jsem i tentokrát udělala. Po první hodině jsem měla na našeho profesora názor spíše neutrální. Mluvil docela normálně, smysluplně, nějak na něj nešlo mít zlý nebo dobrý názor.
Následovala hodina druhá, třetí, čtvrtá, pátá...a my si postupně začínali všímat těch zlých věcí (těch dobrých dvakrát moc nebylo).
Nechce se mi tu vypisovat všechno co dělá a nedělá, stejně to pro tenhle článek podstatné vůbec není. Jen aby bylo jasno, naše třída není jediná co si na něj stěžuje, a vůbec nikdo si na něj nestěžuje kvůli blbostem jako jsou domácí úkoly, nebo kvůli čemu si studenti obvykle stěžují (na to jsme příliš vyspělí, muhehe :D)
Mezi tím vším co řekl nebo udělal byla ovšem myšlenka, která mě hodně zarazila, a o které by měl být celý tenhle článek.
Měli jsme přinést čtenářské deníky a přes všechna nedorozumění, stížnosti a nepochopený systém (věřte tomu, kdybych měla vysvětlovat tohle, popíšu tak čtyři stránky), se dostal k tomu, že "nechápe proč máme na seznamu povinné četby od naší profesorky Den Trifidů, když není na maturitním seznamu, protože bysme neměli číst žádné knihy mimo maturitní seznam, protože nám to k ničemu nebude"
Takže my čteme jen pro maturitu?
Vážně?
Teď, v sekundě na šestiletém gymplu?
A když čteme jen pro maturitu, tak co budeme dělat po maturitě?
To už si nebudeme moct přečíst nic?
Bože, vždyť je to taková kravina.
Všichni ostatní češtináři, co mě kdy učili, s kterými jsem kdy mluvila vždy říkali, že čteme pro sebe.
Pro to, aby nás to bavilo.
Pro to, abychom se poučili.
Pro to, aby se člověk odreagoval.
Pro to, aby se člověk zamyslel.

Ne pro to, aby udělal jednu zkoušku.
Samozřejmě, ona maturita je velká zkouška, jedna z úplně největších za celou školní docházku.
Ale no tak. Pořád je přece jen jedna, ne?
Proč se tedy tak moc řeší už pět let před tím, než ji vůbec budeme psát?
Taky když jde dítě do první třídy, nikdo mu neřekne "za pět let už děláš přijímačky na osmiletej, ty malej smarde, koukej se na to učit a ne abys to zvoral".
Je pravda, že v obou případech jde o pět let, ale u toho dítěte se musí ještě nějak projevit jestli na ten gympl vůbec má, a jestli by na něj vůbec jít chtělo, samozřejmě.
Ale stejně mi připadá přehnané to řešit tolik už teď.
Ano, ovšemže je lepší být připraven, než připraven nebýt a je lepší mít načteno dopředu.
Ale že je zbytečnost číst knihy mimo rejstřík?
Že je nám to k ničemu?
Co si o tom myslíte vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Heaven Heaven | Web | 8. října 2015 v 19:22 | Reagovat

To je ale pitomec. Jak tohle může češtinář vůbec říct? Přece jde o tu krásu knih, prožitek, poučení, a ne o blbou zkoušku. Tedy, o tu taky, ale neznamená to, že po matuře spálim knihovnu, ne? Takový člověk by neměl učit literaturu. Díkybohu za našeho češtináře. Nenutí nás úplně všechno, o čem je zmíňka v učebnio, číst, ale někdy o těch knihách vypráví tak zaujatě, že říkám, že si to budu muset přečíst. Taky nám říká, že musíme číst k maturitě, ale to každý středoškolák.

2 Renyu Renyu | E-mail | Web | 8. října 2015 v 19:38 | Reagovat

[1]: Když to řekl měla jsem sto chutí prostě vstát a z hodiny odejít :'D Je příšerný, nejen v tomhle ohledu. Doufám že se vrátí zpátky naše češtinářka qwq

3 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 9. října 2015 v 20:00 | Reagovat

Tak nad tímhle mi nezbývá nic jiného než nechápavě kroutit hlavou. Takový člověk nemá na místě učitele co dělat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama